Příběhy žáků

JAKUB STOLÍN

„Vždycky jsem měl nálepku zlobivýho cápka. Já se ale spíš cejtím jako sopka, která má každou chvíli vybuchnout, a aby se to nestalo, tak tu energii prostě vypouštím ven. Jenže to okolí to moc nedává,“ vysvětluje Kuba Stolín, talentovaný žák školy SVÍTÁNÍ.

Z vnějšího pohledu to může působit, jako by Kuba byl neustále nadopovaný cukrem. V klidu vydrží sotva pár vteřin, v hodinách pokřikuje na učitele i spolužáky, ale za jeho hnědýma očima tušíte svět, který uvidí jen málokdo z nás. Potkává se v něm neuvěřitelný talent, rychlost, bystrost, ale také velký neklid a napětí, které prostě musí ven. Jakub má nesporný hudební talent, skvěle hraje na hudební nástroje i zpívá, ale také často jedná pod tíhou svých diagnóz ADHD a porucha chování.

 

„Nejhorší je, když je krása zabalená do neviditelného pláště poruchy. Děti jako je Jakub, narážejí svým talentem na své diagnózy, které nejsou navíc na první pohled vidět. Proto se setkávají nejen s nepochopením, ale i nesmyslným odsouzením kvůli svému vybočení ze standardu. Navíc je smutné sledovat, že prosazení talentu, kterým Kuba vyloženě oplývá, je značně limitované jeho snahou a touhou se vzdělat. Tenhle talent v neklidu má málokdy šanci na to se prosadit,“ vysvětluje pedagog muzikologie, Zdeněk Melichar, který má ve SVÍTÁNÍ na starosti muzikoterapeutické hodiny i soubor.  

Když s Kubou mluvíte, často těká očima z místa na místo. Málokdy se dokáže na své odpovědi soustředit, ale i tak je vidět, že má své sny. „U muziky se bojím, že něco nezazpívám, proto bych chtěl bejt MMA fighter.“ Na poznámku, že k takovému „povolání“ je ale přeci třeba velké množství disciplíny jen krčí rameny, velká nerozhodnost a názorová rozpolcenost jsou také součástí Kubovy diagnózy. Často jsou ale také neprávem považovány za frackovitost a lenost. I to jsou předsudky, kterým tyto děti mnohdy čelí. A pokud se navíc tato diagnóza snoubí s vyšším intelektem a charismatem, může být skvělým nástrojem manipulace s rodinou i pedagogy. 

„Svým zpěvem umí otevírat srdce, nejednou se naše publikum jeho hlasem dojalo k slzám. Umí to, ale taky patřičně využit ve svůj prospěch, což celý výsledek jeho chování s jeho diagnózou jen zhoršuje,“ dodává Melichar, který vidí řešení podobných situací především v tom, aby děti jako Kuba měly stabilní a pevné rodinné zázemí a nemusely čelit odsouzení společnosti„Musí se to prolomit, stačilo by trochu víc podpory a pochopení pro takové děti“.

Kuba píše i svoje hudební texty. Nejblíž je jeho srdci HIP HOP a RAP. „V srdci pořád mám jenom la kriminál,“ cituje kousek jednoho ze svých výtvorů. Jeho diagnóza v kombinaci se silným charismatem a výbušnou povahou jsou ideálním mixem na trable, s kterými se už nyní, ve svých 14 letech, dennodenně potýká. Ve venkovním světě naráží především na nepochopení a odsouzení toho, co se děje uvnitř něho a proč jedná, jak jedná. I proto je tu škola SVÍTÁNÍ. Vytváří pro Kubu i jemu podobné jisté mikroklima, které dovolí některé věci vstřebat vlastním tempem. Škola zároveň své žáky připravuje na realitu života i nástrahy spojených s jejich diagnózou. 

Škola SVÍTÁNÍ vznikla před více jak 30 lety coby útočiště hendikepovaných dětí, kteří neměli šanci vzdělávat se v běžných školách a do těch tehdy „zvláštních“ také nepatřily. Dnes je škola SVÍTÁNÍ bezpečným přístavem, kde má každý prostor objevovat svět i vzdělání svým osobitým způsobem. Není to ovšem místo lítosti, ale tvořivý prostor, kde se každý realizuje tak, jak cítí a potřebuje. Dodává paní ředitelka školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská. 

A stejně jako každý přístav, má už i škola SVÍTÁNÍ svoji loď. Ta se houpe přímo u Automatických mlýnů a vytvořil ji přímo pro SVÍTÁNÍ světoznámý umělec David ČernýNadace Automatické mlýny ji díky své strategické poloze u vody a coby kulturní čtvrť velkoryse ukotvila a firma JHV – ENGINEERING s.r.o. ji na vlastní náklady vyrobila. Tato loď je zároveň interaktivním pomocníkem pro Jakuba i další žáky, a především pro školu SVÍTÁNÍ, skrze nějž můžete přispět na to, aby škola nadále mohla otevírat brány svého bezpečného přístavu všem, kteří potřebují zakotvit, dostatek času a bezpečí, nebo najít místo, kde mohou rozvíjet své talenty, aniž by je někdo odsuzoval. Vše o sbírce na novou budovu školy SVÍTÁNÍ v srdci Pardubic se dozvíte zde: https://svitani.cz/sbirka/.  A pokud až k naší lodi nedoplujete, můžete talenty, dobré konce a kousek naděje pro každého podpořit přímou platbou.  

    

Přímé příspěvky můžete posílat na: 

Číslo účtu: 35-6934550257/0100

IBAN: CZ12 0100 0000 3569 3455 0257

SWIFT: KOMBCZPP

Obsah obrázku snímek obrazovky, bílé, design, pixel

Popis byl vytvořen automaticky

Je čas napnout plachty, kontaktujte nás ještě dnes!