Č. projektu: —
Doba realizace: 2005-2006
Poskytovatel: ERDF,MMR
Typ programu podpory: Společný regionální operační program
O projektu
Hlavním cílem projektu je podpora integrace těžce zdravotně postižených obyvatel do komunity a zlepšení jejich pracovního uplatnění. Specifickým cílem projektu je rozvoj kapacit služeb podporujících sociální integraci – rekonstrukce, přístavba a nástavba školy, kterou bylo vybudováno zázemí pro poskytování komplexní péče většímu počtu dětí a mládeže s mentálním a kombinovaným postižením s důrazem na vytváření rovných příležitostí vedoucích k sociální integraci.
Výstupy, výsledky a přínosy
- díky realizaci projektu došlo ke zvýšení kapacity školy o 18 handicapovaných žáků
- projekt umožnil vytvořit 13 nových pracovních míst
- zavedení nové služby – tranzitního programu
- realizace projektu zvýšila užitnou plochu učebnového pavilonu o 713 m2 a byly zbudovány nové prostory tělocvičny v přístavbě o celkové užitné ploše 452,5 m2
Projektový záměr vybudování centra pro vzdělávání a péči o děti a mládež s těžkým zdravotním postižením se zrodil z dlouhodobé spolupráce Statutárního města Pardubic, které vlastní objekty, v nichž Speciální škola SVÍTÁNÍ, o.p.s. poskytuje služby 180 žákům a klientům.
Projekt byl založen na dlouholetých zkušenostech s mladými lidmi se zdravotním postižením, kteří po ukončení školního vzdělání často neobstojí na trhu práce. Proto byl vytvořen nový, tzv. Tranzitní program, který poskytuje služby podporující zaměstnanost a integraci lidí s mentálním postižením ve věku od 16 do 40 let. Jedná se o dvouletý praktický výcvik, zaměřený na vykonávání pomocných prací.
Budova v pardubické Komenského ulici kapacitně nedostačovala rostoucí poptávce po službách školy a neumožňovala zavedení nových služeb. Město se proto rozhodlo řešit tyto nedostatky za pomoci strukturálních fondů.
Práce na projektu začaly přípravou stavební dokumentace na konci roku 2003, tedy téměř půl roku před vyhlášením výzvy k podávání žádostí. Zpracování projektové dokumentace finančně podpořil Pardubický kraj. Od května do července byla odbornou firmou zpracovávána žádost včetně příloh, studie proveditelnosti a analýzy nákladů a přínosů.
Právě včasná příprava byla významným faktorem úspěchu projektu, pořekadlo „štěstí přeje připraveným“ budiž poselstvím pro všechny budoucí žadatele o dotace ze strukturálních fondů.
V září 2004 byl projekt doporučen k podpoře Regionální radou NUTS II Severovýchod, k podpisu smlouvy o financování projektu ze Společného regionálního operačního programu došlo 15. 6. 2005. Stavební práce, které prováděla firma Domec s.r.o. trvaly do června 2006.
Dne 1. září 2006 se uskutečnilo slavnostní otevření, první zvonění a odhalení sochy „Přijetí“, která symbolizuje změnu postojů většinové společnosti k lidem se zdravotním postižením. Sochu, která přispívá ke zvelebení vrcholného architektonického a stavebně dokonale provedeného díla věnoval Královéhradecký kraj.
Na investiční projekt, který zbudoval kapacitu pro poskytování nových služeb navazuje neinvestiční projekt zaměřený na oživení nových prostor, tedy realizaci tranzitního programu, rozšíření výuky a zavedení nových služeb muzikoterapie, logopedie, ergoterapie a fyzioterapie. Navazující projekt realizuje škola SVÍTÁNÍ v rámci SROP, grantového schématu Pardubického kraje v opatření 3.2 Sociální integrace obyvatel v regionech Pardubického kraje. Celkové náklady činí 4 385 380 Kč, partnerem projektu je Svítání, sdružení pro pomoc zdravotně postiženým dětem, Pardubice.
Realizací obou projektů byla započata z historického a společenského pohledu nová etapa, která zvyšuje morální prestiž ve školské a sociální péči o děti a mládež se zdravotním handicapem v rámci České republiky a nese evropské parametry.