Příběhy žáků

DAVID PIŠTORA

David byl nadaný bezstarostný kluk. Miloval jakýkoliv pohyb a výlety se svojí rodinou. Miloval také jízdu na kole. Při jedné z nich ho ale srazilo auto a on upadl na dlouhých 6 týdnů do kómatu. 

„Když se probudil, nepohnul ani prstem. Musel se znovu naučit dýchat, polykat a mluvit“, dodává Davidova maminka. Vedle základních funkcí pro život se David také učil znovu alespoň částečně hýbat rukama i nohama. A i když je nyní stále na vozíku a rukama si spíše jen pomáhá přidržet věci, tak jeho blízcí neztrácejí optimismus. 

Je to i díky tomu, že potkáváme samé skvělé lidi. Naštěstí jsme nenarazili na nějaké předsudky nebo naschvály. Jediné, s čím se potýkáme, že vlastně neexistuje varianta, kam bych Davču mohla na chvíli umístit, abych si zařídila některé věci, nebo vyrazila někam bez něj. A zároveň chci mít jistotu, že to pro něj bude důstojné prostředí, kde se mu budou věnovat, ne že ho nacpou práškama a odloží do kouta. Takových zařízení je opravdu málo, a to by měl stát strategicky řešit,“ doplňuje Davidova maminka. 

Nehoda se Davidovi stala v roce 2017, tehdy mu bylo 9 let. Dnes je to téměř dospělý muž, který je ovšem odkázán na pomoc ostatních. Téměř nekomunikuje, pravou stranu těla má pohybově velmi omezenou a téměř nedokáže sedět. V tom mu pomáhá například vhodný vozík i pečovatelka, kterou si rodina musela najít. 

„Tenhle příběh je smutný v tom, že se David narodil zdravý, ale i tak se může poprat s tím, co mu osud nadělil. Takové děti potřebují například třeba jen více času na to věci vstřebat, nedokážou se tak dlouho soustředit. Hlavní je u nich, myslím, umět je dobře pochválit a vidět i malé pokroky, ale zároveň se v tom nemůžu emočně angažovat, to nikomu nepomůže“ dodává Davidova učitelka, Andrea Vakulenková.

Škola SVÍTÁNÍ je tak pro Davida bezpečným přístavem, kde se může potkat s úspěchem. To mu běžný svět a jeho nároky nenabízejí. Škola si zároveň zakládá na tom, aby nebyla pouze bezpečným úkrytem, ale tvořivým prostředím, kde se děti připraví na život, a to v největší možné míře, které jsou schopny. 

Davidova maminka má samozřejmě strach o to, jak to bude v budoucnosti. Jak sama říká, síly nepřibývají. „Je skvělé, že SVÍTÁNÍ tolika rodičům ulevuje a zároveň připravuje děti na budoucnost, v které my už nebudeme. Mám v tom velkou naději a dodává mi to optimismus“ vysvětluje paní Pištorová, která také věří, že v té době bude dostatek zařízení, které se o Davida postarají a ona si ho bude brát, co ji síly dovolí. „David má 2 sestry, ale nechci, aby tu starost přebraly po mě. Budou mít vlastní životy a s Davidem by se měly vídat jako sestry, ne jako pečovatelky,“ vysvětluje nutnost systémového řešení od státu péče o hendikepované lidi Davidova maminka.  

 

 

Škola SVÍTÁNÍ před více jak 30 lety vznikla jako záchrana pro ty, kterých se v rámci vzdělávacího systému nikdo nechtěl ujmout. Dnes je ve 4 budovách školy přes 200 žáků, kteří zde nacházejí nejen bezpečný prostor, ale i zázemí jako terapeutické dílny, cvičný byt, cvičnou prodejnu vlastních výrobků či stacionář. „David je příkladem toho, proč existujeme tak, jak existujeme. Když nás osud zkouší, je dobré podat pomocnou ruku, s tím jsem kdysi SVÍTÁNÍ zakládala. Jsem ráda, že dnes máme své nezastupitelné místo ve vzdělávacím systému nejen Pardubic, ale i širokého okolí. Chceme pomáhat všem, kteří to potřebují, ale občas tu pomoc potřebujeme i my,“ dodává paní ředitelka školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská.   

Pokud chcete pomoci podobným příběhům, jako je ten Davidův, aby měly šťastný konec, podpořte Školu SVÍTÁNÍ v jejím úsilí vybudovat bezpečný přístav přímo v srdci Pardubic. Nová budova školy kousek od Pernštýnského náměstí sice už stojí, ale pro bezpečí i rozvoj dětí musíme neustále zajišťovat nějaká vylepšení, a navíc je zatížena velkou hypotékou. Vaše příspěvky pomohou tomu, aby děti měly důstojné, bezpečné a tvůrčí prostředí pro svůj rozvoj a přípravu do života. Vše o probíhající sbírce na budovu školy se dozvíte zde: https://svitani.cz/sbirka/.

Přispívat můžete přímými platbami, nebo skrze interaktivní sochu lodi od Davida Černého, kterou najdete v Automatických mlýnech v Pardubicích. Tato socha zde našla své důstojné místo a je výsledkem srdečného nasazení umělce Davida Černého, školy SVÍTÁNÍNadace Automatické mlýny a firmy JHV – ENGINEERING s.r.o., která dle návrhu umělce sochu vyrobila.    

 

Přímé příspěvky můžete posílat na: 

Číslo účtu: 35-6934550257/0100

IBAN: CZ12 0100 0000 3569 3455 0257

SWIFT: KOMBCZPP

Obsah obrázku snímek obrazovky, bílé, design, pixel

Popis byl vytvořen automaticky

Je čas napnout plachty, kontaktujte nás ještě dnes!