Socha lodi Davida Černého v Pardubicích

Naše interaktivní loď, která brázdí náměstí u Automatických mlýnů v Pardubicích, odměňuje dobro, které u ní lidé projeví. Tato loď je nejen unikátním dílem od světoznámého umělce, ale také důkazem, že sp

ojením technologie a umění vznikají skvělé věci.

Loď je totiž opravdovým technologickým i uměleckým skvostem. Důmyslné zázemí umožňuje mimo jiné návštěvníkům díla přispět na dobrou věc a zároveň prožít nebývalý umělecký zážitek pohyblivého díla.

“Moc se nám líbila myšlenka propojit svět umění a filantropie, kdy z toho mají užitek všichni. Veřejnost má přístup ke skvělému dílu a my podporu, kterou tolik potřebujeme, abychom mohli podporovat naše děti i jejich rodiny při tom, kdy překonávají řadu obtíží i předsudků” říká naše ředitelka Miluše Horská.
Loďka coby symbol školy vznikla při definici značky školy SVÍTÁNÍ a hledání příběhu, který by nejlépe vystihoval, kým škola ve skutečnosti je a co vše svým žákům, jejich rodinám i veřejnosti může nabídnout. “Celkově jsme přišli na to, že tahle škola není jen útočištěm, ale spíše tvůrčím prostředím. Takovým živorodým mumrajem, který vládne v každém přístavu, kde se pořád něco děje. Papírová loďka je pak skvělým symbolem toho, že předsudkům se dá vzdorovat. A stejně jako by se dle všech očekávání měla papírová loďka potopit, tak žáci Svítání úspěšně čelí tomu, že nemají šanci uplatnit se v životě nebo být přínosem pro společnost,” dodává k celkovému konceptu značky jeho autorka Adriena Růžičková, brandová konzultantka.

Tehdejší marketingová specialistka školy se potom tohoto příběhu chopila a propojila s ním významnou technologickou firmu JHV ENGINEERING. Firma viděla v celém konceptu skvělou příležitost, jak naší škole pomoci, zároveň odprezentovat své špičkové technologie a přizvat k celému projektu Davida Černého, se kterým dlouhodobě spolupracuje.

I umělci se nápad líbil, a tak mohl začít vznikat příběh jedné veliké plavby díla Davida Černého do Pardubic. Po dlouhém a komplikovaném hledání důstojného, a přitom vhodného místa pro tuto sochu, nakonec našla svůj přístav v Automatických mlýnech. “Toto dílo sem
prostě patří, zároveň skvěle představuje začátek naší spolupráce s Davidem i dalšími umělci, se kterými chceme postupně Automatické mlýny proměnit na plnohodnotnou uměleckou čtvrť,” dodává k umístění lodi v AM jejich spolumajitel Lukáš Smetana.

Technologický skvost, od špičkové pardubické firmy, který skvěle zapadá

Celková výška sochy 6,5 metru je úctyhodná, ale s robustní siluetou pardubických Automatických mlýnů za zády je její vzhled dětské hračky adekvátní. I když dílo mělo stát původně jinde, vypadá to, že bylo do platanového háje před touto stavbou určeno od začátku. Prostě tam patří a skvěle zapadá, jak barevně, tak uměleckým kontextem.

 

Firma JHV dokonale propojila technologii a krásu

Samotný podstavec sochy vyrobený z Cortenu, který navíc dostal rustikální orezavělý vzhled, má 3 metry. V jeho útrobách je ukryto špičkové technologické zázemí, které loďkou nejen houpá a umožňuje proces plateb, ale také zajistí po přispění libovolné částky na školu Svítání vysunutí lidského prstu, který loďku rozhoupe. “Prst byl k loďce přidán Davidem Černým až v průběhu její výroby, nikoliv při tvorbě návrhu, ale ve Svítání si uvědomujeme, že tento prvek externí síly, která loďce pomůže se rozhýbat, nebo vyplout z přístavu, je pro nás víc než důležitý. Protože tím opravdu dokonale symbolizuje více než 30letou roli naší školy ve společnosti. Jsme zázemím, impulsem i místem vyplutí pro řadu dětí, které by se jinak v systému nebo současné dravé společnosti zkrátka potopily,” doplňuje ředitelka Horská.

Samotná loďka je potažená odolným polepem z novinového tisku, který obsahuje texty o škole Svítání. Uprostřed nosné konstrukce pláště je potom umístěný interaktivní panel, kterým socha komunikuje s návštěvníkem o svém stavu, představuje školu, její smyl i akce, a především umožňuje realizovat platby těm, kteří chtějí vidět dílo v pohybu a zároveň přispět na to, aby děti ze Svítání měly lepší podmínky i zázemí pro vyplutí do života.

Socha je vedle svého filantropického přesahu, ale také plnohodnotným uměleckým dílem a velmi krásná. Navíc na břehu Chrudimky opravdu působí jako ukotvená a připravené každou chvíli vyplout.

Vývoj a výroba celé sochy a spolupráce Davida Černého s JHV ENGINEERING na tomto projektu zabrala více než rok náročné práce.

Další proces, který si naše škola realizovala v rámci umístění díla sama, potom bylo nalezení vhodného místa a vyjednání podmínek jeho umístění. A nyní dlouhodobě podporujeme to, aby lidé zašli toto dílo obdivovat a zároveň nám přispěli na naši existenci, protože i pro tento
účel byla socha stvořena.

David Černý

Světově známý umělec, který se nebojí vystoupit z očekávaných a nastavených rámců. Předměty, lidi i krátké příběhy dostávají v jeho dílech nové podoby, rozměry i situace, které málokdo čeká. Vytváří tak nové vazby, budí imaginaci a nechává nás vystoupit ze zajetí představ o tom, jak svět nebo my sami vypadáme.

Právě tento jeho přístup je síla, se kterou škola Svítání velmi rezonuje.

Jeho díla najdete například v Tijuaně, New Yorku, Berlíně, Sao Paulu, Paříži, Chicagu, Římě, Sydney, Praze a od 1.6. i v Pardubicích. 

JHV

Společnost JHV je přední český výrobce strojních zařízení.
Vyvíjíme a vyrábíme komplexní automatizační celky do mnoha odvětví průmyslu. Stroje vyvíjíme od první myšlenky po kompletní výrobu.
Od roku 1999 jsme partnery našich zákazníků na cestě k budoucnosti průmyslu, kde automatizované a robotizované systémy hrají klíčovou roli.
Naší vizí je: Přinášet technologie budoucnosti do praxe.
Společně můžeme změnit průmyslový svět a přinést ho na novou úroveň.
Fungujeme jako rodinná společnost, lidé jsou pro nás na prvním místě a hodnoty, jako víra, inovace a profesionalita jsou nerozlučně spojeny.

Společnost JHV se pyšní dlouholetou historií. V letošním roce slaví významných 25 let od svého
založení.

Automatické mlýny

Automatické mlýny, ikonická budova navržená Josefem Gočárem pro bratry Winternitze v Pardubicích, se staly symbolem spojení minulosti s budoucností díky iniciativě Nadace Automatické mlýny. Historický komplex, zapsaný na seznam Národních kulturních památek České republiky, prošel od roku 2020 do 2023 rozsáhlou transformací na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť.

Podobně jako Škola Svítání, která poskytuje svým studentům bezpečný přístav, i Automatické mlýny jsou místem, kde každý jedinec může být sám sebou. Nacházejí se na pravém břehu řeky Chrudimky a mohou být vnímány i jako přístav, kde je každý vítán. Od samotného začátku je cílem Nadace Automatické mlýny, aby mlýny ožily, byl v nich celodenní provoz, a proměnily se tak v pulzující městskou čtvrť, kam může zavítat kdokoli a kdykoli. Umístění uměleckého díla má tuto myšlenku ještě více podpořit a zdůraznit význam komunity, individuálního rozvoje a společného soužití.

Toto umělecké dílo je symbolem nejen naší školy, ale také každého příběhu, který se v ní odehrává. Nejsilnější příběhy jsou samozřejmě ty, které prožívají samotné děti, ovlivňují ale také jejich rodiny a širší okolí. Ve SVÍTÁNÍ vždy tvoříme věci tak, aby příběhy u nás psané, byly šťastnější. Přečtěte si pár z nich, které i díky vašim příspěvkům, přes toto umělecké dílo nebo přímou platbu, můžou mít lepší konce.

 

Vaše příspěvky neputují přímo na podporu konkrétního žáka, ale pomáhají nám budovat bezpečný přístav SVÍTÁNÍ, kde tyto děti najdou potřebné zázemí i inspirující prostor pro rozvoj svého potenciálu a tvoření.

Pokud se Vám líbí, jak škola SVÍTÁNÍ podporuje rodiny s hendikepovanými dětmi, můžete nás podpořit na:

QR platba

Číslo účtu: 35-6934550257/0100

IBAN: CZ12 0100 0000 3569 3455 0257

SWIFT: KOMBCZPP

 

Zůstatek na transparentním účtu můžete sledovat zde.