Nově zrekonstruovaná škola Svítání v centru Pardubic nabízí širokou škálu služeb. Disponuje tréninkovými byty, dílnami, speciálními třídami, cvičnou prodejnou, nádherným proskleným atriem, společenským sálem a dalšími zajímavými prostory. Žáky tím učí soběstačnosti a jednoduššímu uplatnění na trhu práce. Zároveň jsou k dispozici veřejnosti některé konferenční i výstavní prostory. Škole nicméně stále chybí splatit 30 milionů, které prostavěla za rekonstrukci budovy Klášterní 52. Pomoci může i veřejnost přispěním na transparenční účet nebo rozhoupáním loďky od světoznámého umělce Davida Černého v Automatických mlýnech.
Škola Svítání neboli bezpečný přístav nabízí pro žáky nepřeberné množství služeb. Mezi ně patří například tréninkové pracoviště, jako recepce, prodejna, kuchyně, prádelna a zahrada, kde se učí dovednostem, které jim usnadní každodenní život a současně rozšíří uplatnění na trhu práce. Tréninkové byty slouží pro nácvik každodenních činností, výuku úklidových prací či rodinné výchovy. Dílny pak slouží pro výuku a nácvik ručních a technických prací z materiálů jako je papír, dřevo či keramika.
„Máme i specializované místnosti jako je tělocvična, počítačová a relaxační místnost, multismyslová místnost, tělocvična a logopedie, kde probíhají různé terapie. Se žáky též cvičí zkušené fyzioterapeutky a ergoterapeutky ve speciálních prostorách. Pomáháme tím zlepšit psychické i fyzické zdraví a snažíme se tím v žácích povzbudit zájem o nové obohacující vjemy. Pohyb je v jakékoli míře prospěšný,“ rozšiřuje výčet prostorů ředitelka školy Miluše Horská.
Škola Svítání je unikátní v tom, že je jediná speciální škola v Pardubicích, která může vzdělávat žáky se závažnou vadou řeči v tzv. logopedických třídách. „Pro nový školní rok se nám podařilo získat další přístroj pro lokální vibrační terapii NOVAFON, který při logopedii využíváme k normalizaci svalového napětí nebo svalové aktivaci. Dále nadpoloviční část týmu získala certifikát pro práci a velice oceňovanou metodou Elkonia, která podporuje rozvoj mluveného slova a čtení,“ vyzdvihuje důležitost logopedie ve škole zástupkyně ředitelky Ivana Remešová a dodává „Tým speciálních pedagogů poskytuje žákům pravidelnou logopedickou intervenci jednou až dvakrát týdně. Navíc žáci absolvují každý týden hodinu logopedie v rámci výuky českého jazyka pod vedením našich logopedek.“
Škola prošla před dvěma roky rekonstrukcí za 147 milionů korun. Nicméně získané dotace nepokryly veškeré náklady na rekonstrukci a vybavení školy, proto hledá další zdroje. „Byli jsme nuceni si vzít úvěr ve výši 40 milionů korun, abychom mohli projekt dokončit. Vyhlásili jsme i veřejnou sbírku, do které se může zapojit každý z nás. Když nás budou miliony, stačí přispět od koruny,“ dodává s úsměvem ředitelka. Škole zbývá splatit ještě 30 milionů korun.
Přispět může kdokoliv, a to na transparentní účet 35-6934550257/0100. „Velmi si vážíme každé podpory. Budeme tak zase společně o kousek blíže ke splnění a uskutečnění naší vize, tzv. Škola Svítání bez předsudků“, uzavírá ředitelka. Veškeré informace o projektu papírové loďky od světoznámého umělce Davida Černého v pardubických Automatických mlýnech, včetně samotné sbírky, naleznete na našem webu – Socha papírové loďky + Sbírka na budovu Klášterní 52.
Rekonstrukce školy byla nominována na Stavbu roku Pardubického kraje 2023. Z vyhlášení si odnesla Čestné uznání poroty za příkladný přístup k obnově fasády kulturní památky na území městské památkové rezervace Pardubice a Cenu veřejnosti.
Základní a praktickou školu Svítání založili rodiče zdravotně postižených dětí v roce 1992, kterou momentálně navštěvuje 219 žáků. Škola je obecně prospěšná společnost, netvoří zisk.